Kramp (Nedir,Nasıl Oluşur,Tedavisi,Vs)

 

 

 

İnsan vücudu, adeta bir biyolojik mucize olarak nitelendiriliyor. Hastalıklara karşı savaşma, doğum, sindirim, kan dolaşımı gibi her biri kendi içinde bağımsız ama aynı zamanda birbirine sıkı sıkıya bağlı olayların her gün sayısız kez gerçekleştiği vücudumuzda iskelet sistemi de ayrı bir mühendislik harikası.

Yürüme, koşma, zıplama, atlama, denge sağlama gibi hareketleri yapabilmemizi sağlayan iskelet sistemimiz, hareket etmemize yardımcı olan kaslarla sarılıdır. Parmağımızı oynatmaktan iç organlarımızın çalışmasına kadar pek çok alanda görev yapan kasların bir kısmı istemsiz olarak çalışır.

Özellikle yoğun egzersizlerden sonra veya dinlenme durumunda yaşanan, bir ya da birden fazla kas demetinde görülen ve bazen 10 dakikaya varan kasılmalara kramp adı verilir.

 

Kramp bir doku spazmıdır. Kramp giren bölgelerde doku kasılır çok şiddetli bir ağrıya yol açar. Genellikle yaygın bir kramp çeşidi, uyku sırasında baldır adalelerinde oluşur ama sadece bu şekilde oluşmaz. Yaşayanlar bilir, uzun süre aynı pozisyonda kalmak da adale kramplarına yol açabilir.

Uzmanlar, kaslarda şiddetli bir ağrıyla beraber, istek dışı aniden meydana gelen kasılmalar şeklinde görülen krampların önemsenmesi gerektiğine dikkat çekiyor. Sık rastlanan basit kramp nedenlerinden biri aşırı terleme sonucu oluşan ve vücutta aşırı tuz kaybına bağlı olanlar. Bu durum aşırı ve yoğun spor yapma, sıkı giyinip terleme, çok sıcak bir ortamda uzun süre çalışma gibi sebeplerle oluşabilir. Ayrıca bayanlarda âdet öncesi,daha çok karın bölgesinde kramplar oluşabiliyor.


Kramplar genellikle yetişkinlerde görülüyor olsa da, bazı durumlarda çocuklarda da rastlanabilir. Özellikle bulantı ve kusma gibi rahatsızlıklarda, aşırı sıcakta, kalsiyum eksikliğinde, su kaybı ile doğru orantılı kramplar görülebilir.

Kramplarda minerallerin önemi büyüktür. Magnezyum, potasyum ve kalsiyum gibi minerallerin eksikliği krampların oluşması için uygun zemini hazırlar.

Gebelik dönemlerinde de kramplara sıklıkla rastlanır. Özellikle gebeliğin ilerleyen dönemlerinde, bebeğin hızlı gelişme göstermesi sonucu toplardamar üzerindeki baskının artması, dolaşım problemlerine sebep olur. Ayrıca eksik kalsiyum alımı da hamilelikte kramplara neden olabilir. Bebekler anne karnında geçirdikleri son aylarında kalsiyuma daha fazla ihtiyaç duydukları ve annenin bu ihtiyaca yeterince cevap verememesi, gebelik kramplarını artırır.

Örneğin tetanoz da el ve ayaklara kramplar girer. Diğer kramplı hastalıklar arasında raşitizm; paratiroit bezinin yetmezliği (hipoparatiroidizm), Addison hastalığı, ileri derecedeki böbrek hastalıkları ve peptik ülserle sindirim bozukluğunun tedavisinde aşırı derecede alkali maddelerinin kullanılması sonucu oluşan alkalosis yer alır. Süreğen alkolizm de özellikle kollarda ve bacaklarda kramplara yol açar.


Krampların çeşitli türleri vardır. Sağlıklı insanları da etkileyen bu krampların nedeni, kramp giren kasın aşırı derecede hareket ettirilmesidir. Futbolcularda ve yüzücülerde görülen kramplar bu nedene bağlıdır. Bazı insanlara kramp uyurken ya da dinlenirken girer.

Bu tür krampların en kötüsü bir yerde oturan bir kimse arkasına bakmak için döndüğünde kaburga kemikleri arasındaki kaslara giren kramplardır. Kaburga kasının bu ani kasılması soluk almayı son derece güçleştirir ve insanı hareketsizi bırakır. Bu kramp kişide, kendisinde kalp hastalığı olduğu sanısını uyandıracak kadar şiddetli olabilir.

Kramplar kasların aşırı derecede kullanıldığı işlerde çalışanları da etkiler. «Yazar krampı» olarak bilinen bu tür kramplardan biri, yazarlardan başka daktiloları, telgraf operatörlerini, bestecileri ve çalgıcıları da etkiler. Hastalık ve gerginlik durumları da vücuda kramp girmesinde önemli rol oynar.

Demir çelik endüstrisi işçileri, ateşçiler ve kömür madenleri gibi sıcak ortamlarda çalışarak aşırı derecede terleyen kimselere, vücutlarının çok miktarda sodyum klorür (tuz) kaybetmesi sonucunda sık sık kramp girer. Bir maden işçisi vücudundan 1 kg  a yakın ter atar.

 Bu kadar terle dışarı atılan sodyum klorür kaslarda krampa yol açar. Kolera hastalığında da aynı nedenle kramplar görülür. Koleralı hasta dışkıyla birlikte büyük miktarda tuzu vücudundan atar. İvegen ateşli hastalıklarda vücudun çok miktarda su kaybetmesi de ağrı veren kramplara yol açar. Uzun mesafe koşucularına ansızın giren sancıların diyafram krampı olduğu sanılmaktadır.


MİDE KRAMPLARI


Mide bölgesinde ani başlayan ciddi ağrılara mide krampları adı veriliyor.
Aşırı stres, sıkıntı, heyecan ve üzüntüyle ortaya çıkabiliyor. Çoğunlukla kronik bir hastalığın habercisi olmayan bu kramplar, spazmı önleyici ilaçlarla tedavi edilebiliyor. Mide kramplarının en sık görülen nedenleri arasında âdet görme, virüsler ve gıda zehirlenmeleri sayılabilir. Mide kramplarınız, midenizin sadece sağ alt tarafındaysa doktora görünmeniz daha faydalı olacaktır.

ADALE KRAMPLARI


Adale krampları istemsiz ve güçlü, ağrılı kas kasılmalarıdır. Fazla yüklenme, incinme, adale zorlanması (gerilmesi) veya uzun süre aynı pozisyonda kalmak adale kramplarına yol açabilir. Genellikle istemli hareket ettirdiğimiz kaslarımızda oluşan ani ağrılı bu kasılmalar en çok üç değişik adale grubunda oluşurlar; uyluk, ön ve arka adale ile baldır adalesi.

 

 Aşırı yorgunluk, kan dolaşımında olan bozukluklar, şeker hastalığı, böbrek rahatsızlıkları ve kanda görülen bazı dengesizlikler (özellikle kalsiyum, magnezyum, potasyum 9 eksiklikleri gibi) bu kasılmaların sebepleri arasında sayılabilir. Kramp görüldüğü sırada yapabileceğiniz bazı basit yöntemlerle ağrılarınızı hafifletebilirsiniz, örneğin, kramp giren bölgeyi hafifçe gererek üzerine buz kompresi uygulayabilirsiniz. Bu yöntem sayesinde kendinizi daha rahat hissedeceksiniz.

GECE KRAMPLARI


Yatmadan önce yapılan yoğun egzersizlerin, özellikle kas yorgunluğuna yol açan aktivitelerin, gece kramplarını kolaylaştırdığı belirtiliyor. Herhangi bir zamanda yapılan ve fazla miktarda terleme nedeniyle su ve elektrolit kaybına yol açan yoğun egzersizler de gece kramplarını tetikleyebiliyor. Gecenizi kâbusa çeviren bu ağrıları önlemek için, yatmadan önce su içmeli, eğer vücudunuz alışık değilse, gün içerisinde yoğun egzersizler yapmaktan kaçınmalısınız. Ayrıca bol alkol tüketimini azaltmanız yararlı olacaktır.

 

Belli bir hastalığın belirtisi biçiminde ortaya çıkan krampların tedavisi, ilgili hastalığın tedavisiyle mümkün olur. Sıcağın yol açtığı kramplara tuz iyi gelmektedir. Önleyici olarak fazladan tuz alınması yerinde olur. Aşırı yorgunluktan ileri gelen kramplarda yapay kinin (klorokin) olumlu sonuç vermektedir. Belli iş kollarında çalışanlarda görülen kramplar, üzüntü ve yorgunluk nedeniyle tedaviye geç cevap vermektedir; bu krampların giderilmesi için çoğu kez uzun süren bir psikoterapi gerekmektedir.

Kaynak

1)      http://www.cc1.org

2)      http://www.saglikmerkezi.biz

3)      http://www.ezberim.com

4)      http://www.hekimce.com

 

Not: Emeğe Saygı Gösterelim Ve Küçük Bir Yorum Yazalım.

 

 

 

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !